День відкритих дверей - 20 січня 2019 року. Початок о 10-00 в головному корпусі, вул.Сумська, 40
on Права панель [on/off] 
Панель навігації
Статистика

Rambler's Top100
Партнери
университеты и вузы украины - высшее образование в харькове
Новини: Головний корпус нашого університету занесений до міського реєстру історико-архітектурних пам'яток

Архітектурне мистецтво та історичне минуле.

Головний корпус нашого університету занесений до міського реєстру історико-архітектурних пам'яток.

Могутня споруда головного корпусу Харківського національного університету будівництва та архітектури розташована в історичному центрі нашого міста на вулиці Сумській, 40. Якщо порівняти колектив студентів та співробітників університету з командою моряків, які мандрують бурхливими хвилями часу, то головний корпус ХНУБА - це той самий корабель, на борту якого живе і працює ця велика команда. Безумовно, будь-який навчальний заклад має власні учбові та адміністративні будівлі, але далеко не всі, навіть національні, вузи розташовані у будинках, що становлять архітектурну та культурно-історичну цінність. Поспішаючи на роботу чи навчання у будні, гуляючи центром міста у вихідний день, мало хто з нас замислюється над минувщиною нашого «корабля». Приводом аби згадати про неї стало рішення Управління містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації про встановлення на фасаді ХНУБА охоронної дошки, яка надалі підтверджуватиме статус архітектурної пам'ятки.

 

Головний корпус нашого університету занесений до міського реєстру історико-архітектурних пам'яток

Як і інші пам'ятники архітектури, наш головний корпус має свою передісторію. Вона пов'язана з минулим самого міста Харкова, де від 17 грудня 1917 р. до 23 червня 1934 р. знаходилась перша столиця України.  Як більшість урядових споруд того часу, центральна будівля ХНУБА має своє власне ім'я - «Будинок Держстраху України». Причиною зведення даної будівлі було стрімке розширення та укріплення апарату державного республіканського керівництва в Україні, яке відбувалось протягом 20-х-30-х років. Кожен місяць в апараті республіканської влади з'являлися нові наркомати та установи. Природно, що для їх роботи необхідні були робочі приміщення. Саме тому у столичному Харкові почалася масштабна реконструкція та перепланування центру міста. Частиною цієї велетенської програми стало будівництво «Будинку Держстраху України», яке тривало упродовж 1925-1927 рр. Споруда зводилася за проектом майбутнього професора архітектурного факультету ХІБІ академіка Олександра Георгійовича Молокіна. До співпраці були залучені архітектори-художники Г.Д. Іконніков та Є. А. Лимар (Е.А.Лимар теж викладав у нашому інституті). Невелика ширина ділянки (46м.) зумовила курдонерний* прийом у композиції будинку. Характеризуючи будинок, фахівці відмічають своєрідність і стрункість архітектурного об'єму, простоту і лаконічність архітектурних форм. У вирішенні малюнку споруди відбилися тенденції архітектурного стилю конструктивізму, становлення якого відбувалося у  той період. Оригінальною для свого часу була і сама конструкція будинку: тут вперше було застосовано монолітний залізобетонний каркас з полегшеним цегляним заповненням. Фасад був облицьований теразитом.


Головний корпус нашого університету занесений до міського реєстру історико-архітектурних пам'яток

З 1927 по 1934 рр. будівлю займали різноманітні державні установи, а після переїзду уряду України до Києва тут був розташований Харківський робітничий університет (у робітничих університетах велася підготовка і перепідготовка робітників - без відриву від виробництва) та інші організації. Під час Великої Вітчизняної війни будинок зазнав значних ушкоджень, особливо у період вуличних боїв у лютому-березні 1943р.  У 1944р. після реконструкції споруда була передана Харківському інженерно-будівельному інституту, який до того перебував в евакуації у місті Караганді. Остаточний косметичний ремонт внутрішніх приміщень проводився власними силами студентів та викладачів.


Головний корпус нашого університету занесений до міського реєстру історико-архітектурних пам'яток


По мірі зростання ХІБІ з'явилася потреба у нових навчальних та лабораторних приміщеннях. У 60-х роках за проектом архітектора    І.Д.Овсяннікова відбулася часткова реконструкція будівлі з прибудовою з боку вулиці Мироносицької шестиповерхового навчального корпусу. Протягом 1980-х був також прибудований новий архітектурний корпус. Остаточно статус архітектурної пам'ятки будівля ХІБІ отримала відповідно до рішення Харківського облвиконкому від 30 квітня 1980 р. (охоронний номер №2).

alt

Минають роки, приходять та йдуть нові покоління студентів та викладачів, змінюються історичні епохи, але так само надійно і впевнено йде величний будинок-корабель до берегів майбутнього. Саме від нас сьогодні залежить доля нашого судна. Бережне та дбайливе  ставлення до власної спадщини є запорукою нашої успішної роботи на перспективу.      


*Курдонер (фр. Cour d'honner - почесний двір). Зазвичай - передня ділянка двору перед парадним фасадом суспільно-значущої будівлі. Утворюється центральною частиною будинку та його боковими частинами.


Директор музею історії

ХНУБА  М.О.Білостоцький

Просмотров: 2 389
Наш логотип
Розклад занять
Розклад аудиторних занять
Офіційні сайти
Офіційний сайт міністерства
Харківський обласний центр зайнятості Урядова гаряча лінія 1545
Міжнародні проекти
Європейський трансдисциплінарний проект академічної мобільності – INFINITY «INternational Fellowship IN transdisciplinarITY»

TEMPUS SEHUD - Архітектура та сталий розвиток міст заснований на еко-гуманістичних принципах та новітніх технологіях без втрати ідентичності

TEMPUS SUCSID Inter-university Start-up centers for students' innovations development & promotion

TEMPUS SEHSI - Регіональний сталий розвиток на основі еко-гуманістичної сінергетичної взаємодії
Прогноз погоди
Яндекс.Погода
Copyright © 2009-2016 ХНУБА